.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

PREP SWIMMING: Nov. 17 Elizabethtown Invitational Results (11/30)

-A A +A
By The Staff

PREP

ELIZABETHTOWN INVITATIONAL

ELIZABETHTOWN Results from the Nov. 17 Elizabethtown Invitational at T.K. Stone Middle School:

TEAM RESULTS

Combined

  1. Elizabethtown (E)     935.5 points

  2. Collins                               724

  3. Meade County (MC)               71

  4. Shelby County                     316

  5. Central Hardin (CH)              284

  6. Fort Knox (FK)                   248.5

  7. North Hardin (NH)                240

  8. John Hardin (JH)                  160

Boys

  1. Collins                               400

  2. Meade County                     325

  3. Elizabethtown                      316

  4. Shelby County                     214

  5. North Hardin                       202

  6. Central Hardin                     189

  7. John Hardin                          31

  8. Fort Knox                             28

Girls

  1. Elizabethtown                   619.5

  2. Meade County                     386

  3. Collins                               324

  4. Fort Knox                         220.5

  5. John Hardin                        129

  6. Shelby County                     102

  7. Central Hardin                       95

  8. North Hardin                         38

INDIVIDUAL RESULTS

Girls’ 200-Yard Medley Relay

  1. Elizabethtown                 1:57.42

Marianna Godfrey   Manuela Sampaio

Madeline Rich   Mary-Charlotte Pepper

  3. Elizabethtown                 2:11.00

Ashley Hartlage      Savannah Kingery

Emileigh McKee             Natalie Miller

  4. Meade County                2:11.94

Cassie Bock                   Darby Stull

Kristen Bewley       Bettelee Lambeth

  5. Meade County                2:14.43

Sydnee Haught          Hannah Fackler

Ruthie Bauer                Hannah King

  6. Fort Knox                      2:15.81

Natalie Rogers             Emily Kiphuth

Katie Peterson              Miriam Smith

  8. Central Hardin                2:21.84

Leah Draland         Sammie Summers

Kaitlyn Heuser         Michelle Navarro

  9. Fort Knox                      2:22.27

Katey Kilgore            Lauren Cushing

Shannon Brown            Monica Smith

10. John Hardin                   2:22.55

Katherine Bellware      Alexis Legaspi

Nichole Webster          Isabella Lundy

12. Elizabethtown                 2:27.82

Veronica Dvorjak             Daniele Lee

Mariah Ruiz                   Linzey Miller

13. North Hardin                  2:42.71

Katrina Curtis               Sara McLane

Loren Winge                 Faith Raymer

Boys’ 200-Yard Medley Relay

  1. Meade County                1:49.65

Cody Jobe                    T.J. Osborne

Nicholas Thoma             Aaron Bauer

  3. Elizabethtown                 1:51.19

Isaac Lewis             Chase Simmons

Phillip Hayes             Thomas Deaton

  4. Central Hardin                1:57.77

Christian Wright          Grayson Riggs

Mason Riggs            Tim Whitehouse

  6. Meade County                2:07.92

Michael Thoma        Mac Montgomery

Andrew Popham      Jeremy Chambers

  7. North Hardin                  2:08.37

Roderick Harris         Derek Sparkling

Dalton Mitchell              Zachary Carr

  8. Elizabethtown                 2:13.09

Conner Kindred        Spencer Daniels

Tyson Brown          Dakota Goodman

Girls’ 200-Yard Free

  2. Mary-Charlotte Pepper, E  2:05.38

  3. Marianna Godfrey, E        2:06.25

  4. Shelby Joy, E                 2:16.99

  5. Katherine Bellware, JH    2:18.42

  6. Cassie Bock, MC            2:22.96

  7. Aviva Buckey, MC           2:24.23

  8. Sarahbeth Cox, MC         2:27.21

  9. Loren Winge, NH            2:29.12

10. Monica Smith, FK            2:37.53

12. Katey Kilgore, FK            2:38.23

13. Veronica Dvorjak, E         2:43.95

14. Lindsey Shelton, MC       2:46.54

15. Daniele Lee, E                2:47.21

17. Tara Beck, MC               2:57.26

19. Jenny Wood, MC             3:14.81

Boys’ 200-Yard Free

  1. Isaac Lewis, E                1:59.01

  2. T.J. Osborne, MC           2:02.69

  3. Phillip Hayes, E              2:07.22

  5. James Bellware, JH         2:11.80

  7. Kristopher Normand, FK   2:17.64

  9. Roderick Harris, NH        2:21.89

11. Carter Hewitt, CH            2:32.03

14. Wyatt Carroll, MC            2:48.58

Girls’ 200-Yard IM

  1. Manuela Sampaio, E       2:11.99

  2. Leah Draland, CH           2:27.37

  4. Ashley Hartlage, E          2:42.81

  5. Miriam Smith, FK            2:50.07

  6. Ruthie Bauer, MC           2:52.40

  7. Alexis Legaspi, JH          2:54.12

  8. Emileigh McKee, E          2:54.44

  9. Maria Rogers, FK            2:54.77

11. Lauren Cushing, FK         2:56.64

12. Kaitlyn Heuser, CH          3:10.61

Boys’ 200-Yard IM

  2. Chase Simmons, E         2:13.64

  5. Mac Montgomery, MC      2:34.80

  7. Dalton Mitchell, NH         3:05.37

Girls’ 50-Yard Free

  1. Madeline Rich, E               26.33

  2. Natalie Miller, E                 27.87

  3. Sydnee Haught, MC           28.36

  4. Hannah King, MC              28.84

  6. Cassie Bock, MC              28.97

  7. Bettelee Lambeth, MC       29.16

  8. Brittany Stokan, E             29.30

10. Darby Stull, MC                 29.72

11. Kristen Bewley, MC            30.09

12. Hannah Fackler, MC           30.66

13. Linzey Miller, E                  31.65

14. Michelle Navarro, CH          31.76

16. Brittany Hope, E                33.11

18. Katrina Curtis, NH             33.81

22. Anna Pepper, E                 34.26

23. Lindsey Shelton, MC          34.35

25. Rhiannon Duvall, JH           34.43

26. Lexus Newell, JH               34.48

27. Jenny Wood, MC                34.51

28. Morgan Joy, E                   34.52

29. Taryn Plamann, CH            34.60

30. Sabrina Wicker, FK             34.68

31. Lane Ryan, E                    34.84

32. Isabella Lundy, JH             35.11

32. Kelly McTaggart, JH           35.11

37. Madelyn Givans, MC           36.17

38. Lillie Ruiz, MC                   36.87

40. Faith Raymer, NH               36.92

41. Jaycee Serrano, MC           37.20

42. Natalie Rogers, FK             37.28

43. Megan Montgomery, MC     37.41

44. Kathryn Noland, E              37.64

45. Sara McLane, NH              38.20

47. Kaylin Logsdon, MC           38.40

48. Allissa Avramis, NH            38.45

49. Micaela Ray, MC                38.95

50. Selina Arnold, NH              39.16

51. Andrea Ruiz, MC                39.25

52. Jeixalet Nunez, JH             39.91

57. Madeline Blankley, E          43.81

58. Elyssa Laird, NH                45.43

60. Alexis Walls, NH                48.21

61. Regan Tindall, E                48.71

Boys’ 50-Yard Free

  2. T.J. Osborne, MC              23.37

  3. Thomas Deaton, E             23.55

  4. Nicholas Thoma, MC          24.24

  5. Christian Wright, CH          24.95

  6. Cody Jobe, MC                 25.36

  7. Andrew Popham, MC          25.99

  8. Tim Whitehouse, CH          27.34

10. Derek Sparkling, NH          27.51

11. Dakota Goodman, E           27.61

12. Jeremy Chambers, MC        28.23

13. Zachary Carr, NH               29.64

14. Jacob Holt, NH                  29.86

16. Tyson Brown, E                 30.18

17. Conner Kindred, E             30.30

19. Michael Thoma, MC            30.62

20. Isaiah Harris, NH               30.87

21. Mason Powers, NH            31.05

22. Logan Ennis, MC               31.06

23. Shaye Eden, MC                31.28

24. Tristan McKie, E                31.60

25. Zac Pugh, CH                    31.73

28. Joshua Yates, NH              32.90

39. Ethan Dawber, FK              42.98

XX. Caelin Riley, NH                   DNF

Girls’ 100-Yard Fly

  3. Savannah Kingery, E       1:08.96

  4. Shannon Brown, FK        1:16.88

  5. Darby Stull, MC              1:16.91

  6. Emileigh McKee, E          1:17.25

  7. Katie Peterson, FK          1:19.43

Boys’ 100-Yard Fly

  1. Grayson Riggs, CH            59.40

  2. Mason Riggs, CH           1:02.94

  4. Andrew Popham, MC       1:06.44

  5. Phillip Hayes, E              1:06.66

XX. Michael Thoma, MC               DQ

Girls’ 100-Yard Free

  1. Madeline Rich, E               57.75

  2. Natalie Miller, E              1:00.92

  3. Shelby Joy, E                 1:03.26

  4. Nichole Webster, JH        1:03.45

  6. Hannah King, MC           1:04.28

  7. Bettelee Lambeth, MC     1:06.24

  8. Emily Kiphuth, FK            1:07.14

  9. Sarahbeth Cox, MC         1:07.55

10. Aviva Buckey, MC            1:08.81

11. Erikka Gaines, E             1:11.11

12. Sammie Summers, CH     1:12.14

13. Ruthie Bauer, MC           1:12.30

14. Mariah Ruiz, E                1:12.47

14. Monica Smith, FK            1:12.47

18. Lauren Cushing, FK         1:13.98

20. Brittany Hope, E             1:18.78

21. Taryn Plamann, CH          1:19.64

24. Anna Pepper, E               1:20.41

25. Rhiannon Duvall, JH        1:21.42

26. Madelyn Givans, MC        1:21.68

29. Isabella Lundy, JH           1:24.11

30. Jaycee Serrano, MC        1:26.89

31. Micaela Ray, MC             1:27.53

32. Sara McLane, NH            1:28.21

33. Allissa Avramis, NH         1:28.34

34. Selina Arnold, NH            1:30.57

38. Madeline Blankley, E       1:43.94

39. Elyssa Laird, NH             1:47.15

40. Alexis Walls, NH              1:48.52

41. Regan Tindall, E             1:49.69

Boys’ 100-Yard Free

  2. Thomas Deaton, E             50.41

  3. Aaron Bauer, MC               53.63

  3. Nicholas Thoma, MC          53.63

  5. Spencer Daniels, E            59.02

  7. Tim Whitehouse, CH        1:02.22

10. Dalton Mitchell, NH          1:06.97

11. Zachary Carr, NH            1:07.56

13. Cody Mitchell, NH            1:08.69

14. Tyson Brown, E              1:08.74

15. Mason Powers, NH          1:09.24

16. Tristan Hart, CH             1:10.29

17. Casey Thomas, JH          1:10.69

18. Hunter Deno, JH             1:11.44

19. Logan Ennis, MC            1:12.33

20. Zac Pugh, CH                 1:12.39

22. Joshua Yates, NH           1:13.41

23. Shaye Eden, MC             1:13.67

24. Caelin Riley, NH              1:14.26

25. Tristan McKie, E             1:14.66

26. Isaiah Harris, NH            1:15.09

30. Wyatt Carroll, MC            1:19.22

Girls’ 200-Yard Free Relay

  1. Elizabethtown                 1:53.21

Shelby Joy            Savannah Kingery

Ashley Hartlage             Natalie Miller

  2. Meade County                1:57.26

Kristen Bewley          Sydnee Haught

Hannah Fackler             Cassie Bock

  3. Fort Knox                      2:02.24

Miriam Smith              Katie Peterson

Emily Kiphuth               Maria Rogers

  4. Meade County                2:04.68

Aviva Buckey              Sarahbeth Cox

Lindsey Shelton            Hannah King

  5. Elizabethtown                 2:06.49

Brittany Stokan           Erikka Gaines

Daniele Lee                   Mariah Ruiz

  6. Central Hardin                2:08.31

Kaitlyn Heuser            Taryn Plamann

Sammie Summers         Leah Draland

  9. Meade County                2:20.12

Madelyn Givans                 Lillie Ruiz

Tara Beck                     Jenny Wood

10. Fort Knox                       2:21.10

Sabrina Wicker             Monica Smith

Natalie Rogers          Lauren Cushing

11. Elizabethtown                 2:21.42

Anna Pepper                Brittany Hope

Kathryn Noland               Morgan Joy

12. John Hardin                   2:22.22

Isabella Lundy              Lexus Newell

Kelly McTaggart        Rhiannon Duvall

13. North Hardin                  2:24.15

Katrina Curtis               Sara McLane

Faith Raymer                 Loren Winge

15. North Hardin                  2:53.19

Selina Arnold                 Elyssa Laird

Alexis Walls               Allissa Avramis

Boys’ 200-Yard Free Relay

  2. Meade County                1:49.03

Mac Montgomery        Michael Thoma

Jeremy Chambers      Andrew Popham

  3. Elizabethtown                 1:52.87

Spencer Daniels      Dakota Goodman

Conner Kindred             Tyson Brown

  5. North Hardin                  2:02.06

Jacob Holt                     Caelin Riley

Zachary Carr              Dalton Mitchell

  6. North Hardin                  2:07.55

Cody Mitchell              Mason Powers

Joshua Yates                Isaiah Harris

XX. FK                                     DNF

Girls’ 100-Yard Back

  2. Marianna Godfrey, E        1:05.52

  3. Leah Draland, CH           1:06.91

  4. Savannah Kingery, E       1:08.88

  5. Ashley Hartlage, E          1:11.76

  6. Katherine Bellware, JH    1:12.17

  8. Sydnee Haught, MC        1:15.74

  9. Alexis Legaspi, JH          1:16.02

10. Loren Winge, NH             1:16.71

11. Maria Rogers, FK            1:19.11

12. Katie Peterson, FK          1:19.46

13. Kristen Bewley, MC         1:21.11

14. Linzey Miller, E               1:23.31

15. Katrina Curtis, NH           1:23.38

16. Sammie Summers, CH     1:25.04

18. Veronica Dvorjak, E         1:27.18

19. Tara Beck, MC               1:29.07

20. Sabrina Wicker, FK          1:38.54

21. Kathryn Noland, E           1:39.40

22. Faith Raymer, NH            1:42.08

23. Lillie Ruiz, MC                1:43.52

Boys’ 100-Yard Back

  1. Aaron Bauer, MC            1:01.85

  2. Cody Jobe, MC               1:03.32

  3. Isaac Lewis, E                1:05.77

  5. Roderick Harris, NH        1:11.14

  6. Christian Wright, CH        1:11.28

  8. Dakota Goodman, E        1:18.08

  9. Jacob Holt, NH               1:21.39

10. Conner Kindred, E           1:25.85

12. Ethan Dawber, FK           2:04.13

Girls’ 100-Yard Breast

  1. Manuela Sampaio, E       1:09.37

  2. Mary-Charlotte Pepper, E  1:20.30

  3. Emily Kiphuth, FK            1:21.07

  4. Brittany Stokan, E          1:24.58

  5. Nichole Webster, JH        1:25.21

  7. Hannah Fackler, MC        1:26.63

  9. Erikka Gaines, E             1:30.27

10. Daniele Lee, E                1:30.77

13. Miriam Smith, FK             1:33.00

14. Lane Ryan, E                 1:35.10

17. Morgan Joy, E                1:37.27

18. Mariah Ruiz, E                1:38.41

21. Kaylin Logsdon, MC        1:40.67

23. Natalie Rogers, FK          1:50.35

25. Lexus Newell, JH            1:53.28

26. Andrea Ruiz, MC             1:56.50

XX. Kelly McTaggart, JH               DQ

Boys’ 100-Yard Breast

  1. Chase Simmons, E         1:07.75

  2. Grayson Riggs, CH         1:07.99

  4. Mason Riggs, CH           1:12.55

  5. Derek Sparkling, NH       1:16.39

  6. James Bellware, JH         1:16.78

  7. Spencer Daniels, E         1:17.14

  8. Kristopher Normand, FK   1:20.31

  9. Mac Montgomery, MC      1:23.21

12. Cody Mitchell, NH            1:26.23

13. Hunter Deno, JH             1:29.58

14. Jeremy Chambers, MC     1:32.47

15. Tristan Hart, CH             1:32.75

16. Carter Hewitt, CH            1:35.14

XX. Casey Thomas, JH                DQ

Girls’ 400-Yard Free Relay

  1. Elizabethtown                 3:50.91

Madeline Rich        Manuela Sampaio

Mary-Charlotte Pepper         Marianna

                                         Godfrey

  2. Meade County                4:23.78

Sarahbeth Cox                Darby Stull

Bettelee Lambeth          Aviva Buckey

  4. Elizabethtown                 4:27.14

Shelby Joy                Emileigh McKee

Brittany Stokan           Erikka Gaines

  5. John Hardin                   4:37.80

Nichole Webster          Alexis Legaspi

Lexus Newell        Katherine Bellware

  7. Elizabethtown                 5:11.57

Anna Pepper                  Linzey Miller

Veronica Dvorjak          Brittany Hope

  9. Fort Knox                      5:19.13

Shannon Brown            Katey Kilgore

Sabrina Wicker           Natalie Rogers

XX. Meade County                      DQ

Micaela Ray                 Ruthie Bauer

Jaycee Serrano          Kaylin Logsdon

Boys’ 400-Yard Free Relay

  1. Elizabethtown                 3:34.09

Chase Simmons             Isaac Lewis

Phillip Hayes             Thomas Deaton

  2. Meade County                3:35.58

T.J. Osborne                    Cody Jobe

Aaron Bauer             Nicholas Thoma

  4. Central Hardin                4:05.24

Christian Wright          Grayson Riggs

Carter Hewitt                Mason Riggs

  5. North Hardin                  4:26.47

Dalton Mitchell              Zachary Carr

Roderick Harris         Derek Sparkling

XX. Fort Knox                             DQ