.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

PREP TRACK: North sweeps own invitational (04/07)

-A A +A
By Josh Claywell

Not even that pesky thing called spring break could keep the North Hardin Trojans and Lady Trojans from winning their own invitational Saturday.

Previous
Play
Next

Both teams scored more than 200 points and won the team titles in dominating fashion at the Jeter-McKinney Track Complex.

After sweeping all four relays – all by more than 2 seconds – and winning six other events, the Trojans scored 218 points to top Class 3-A foes Louisville St. Xavier (101.5 points) and John Hardin (75).

If North Hardin can be this dominating when it’s short-handed, how good can the Trojans be at full strength? Junior Marcus Terrell, who ran on two winning relays and was second in the 800-meter run, thinks they can be pretty good.

“We’ll keep getting better and better as the season goes along,” he said. “We’ll get more people performing well and I think we’ll be really good toward the end of the season.”

North Hardin’s boys’ individual winners were juniors Trevon Johnson (100 dash) and C.J. Morales (pole vault) and seniors Kirk Oxendine (200 dash), Stevie Packer (400 dash) and Brandon Ignas (3,200 run).

Johnson, senior Bryce Meers, junior Vincent Dobbins and sophomore Kevin Dyer won the 400 relay in 43.52 seconds. Meers, Johnson, Packer and sophomore Jonathon O’Bryant breezed to a 1:32.06 finish in the 800, while Dyer, Johnson, Packer and Terrell won the 1,600 by more than 3 seconds over St. Xavier.

Terrell, Packer, senior Juwan Crittenden and junior Tyler Breeds rolled to a 25-second victory over Central Hardin in the 3,200.

“With us not having some of our key guys here today, everyone stepped up and worked hard,” Terrell said. “It was amazing just watching everybody step up and do what they were supposed to do today.”

John Hardin was the only other area boys’ team to win an event. Junior Dimtri Cooper was first in the high jump, while junior Houston Holloway won the long jump.

The Lady Trojans also looked sharp as they won 3-of-4 relays and seven other events, scoring 212.5 points to beat Louisville Central – which scored 104.5 – and Louisville Male – which had 100.5.

Senior Tamara Jenkins, who injured her right Achilles earlier this season, won the 100 dash, was second to sophomore teammate Kianna Gray in the 200 and ran anchor legs on the winning 400 relay team and the runner-up 1,600 relay.

“I feel like today wasn’t my best, but that I still did pretty well,” Jenkins said. “I’m getting back to 100 percent. No doubt, next weekend I should be dominating even more and be 100 percent. Hopefully I’ll be better than I was before getting hurt. We’ll see what happens.”

Jenkins feels the Lady Trojans should have swept the relays, but a bad exchange led to them finishing behind Central.

After receiving the baton from sophomore Jillian Shufelt, Jenkins was able to pass John Hardin and Henry County on the last lap.

“I was distraught. I’ve never been in a situation like that, but we regrouped,” Jenkins said. “Me and Jillian ran the last two legs and did our best. It was very tiring but I couldn’t give up because I didn’t want to get last.”

Gray also won the 400 dash and the 100 hurdles, and ran a leg on the winning 800 relay.

“I came prepared and I was ready,” she said. “I had a day off after our last meet, but I came back and was ready to dominate today.”

Jenkins said Gray and her older sister Khadija have been great additions to an already loaded team.

“They’re a great asset,” Jenkins said. “I love having them on the team. I feel blessed to have them as teammates. They’ve really helped us a lot.”

Senior Chanel Roberts also won the shot put and high jump, while freshman Paige Pettell won the discus.

Central Hardin junior Mackenzie Pennington was the only other area athlete to win an event, winning the 800 run by 3 seconds over Shufelt.

Josh Claywell can be reached at (270) 505-1752 or jclaywell@thenewsenterprise.com.

TEAM RESULTS

GIRLS

  1. North Hardin (NH)         212.50 Points

  4. John Hardin (JH)                          84

10. Central Hardin (CH)                       10

BOYS

  1. North Hardin (NH)              218 Points

  3. John Hardin (JH)                          75

  9. Central Hardin (CH)                      20

12. North Hardin B (NHB)                      9

14. LaRue County (LC)                         5

INDIVIDUAL RESULTS

Girls' 100-Meter Dash

  1. Jenkins, Tamara (NH)               12.77

  3. Graves, Raven (NH)                  13.08

  5. Gray, Khadija (NH)                   13.30

  7. Mahone, Daevion (NH)              13.49

  9. Wilson, Jasmine (NH)                13.83

10. Priest, Kierra(NH)                     13.83

11. Taft, Domenique (NH)               13.98

12. Jackson, Tyra (NH)                   14.05

13. Pass, Zakayshia (NH)               14.25

14. Stephens, Razjay (NH)              14.29

20. Cousins, Eilla (NH)                   14.68

23. Cobb, Cherice (NH)                   14.84

27. Anderson, Patricia (JH)              15.11

Girls' 200-Meter Dash

  1. Gray, Kianna (NH)                    25.99

  2. Jenkins, Tamara (NH)               26.37

  8. Washington, Shiann (NH)          28.45

  9. Wilson, Jasmine (NH)                28.73

10. Malloy, Latisha (JH)                  29.03

17. Priest, Kierra (NH)                    30.33

20. Cousins, Eilla (NH)                   30.60

22. Stephens, Razjay (NH)              31.11

Girls' 400-Meter Dash

  1. Gray, Kianna (NH)                    58.85

  2. Dickerson, Zantori (JH)             59.54

  6. Lampkin, Erica (JH)                1:06.69

  7. Canada, Sara (JH)                 1:06.73

12. Rivera-Nunez, Axia (NH)          1:11.89

15. Wilson, Jasmine (NH)             1:13.55

XX. Gray, Khadija (NH)                      DNF

Girls' 800-Meter Run

  1. Pennington, Mackenzie (CH)    2:27.03

  2. Shufelt, Jillian (NH)                2:30.12

  3. Shelby, Alexis (NH)                2:34.13

  4. Bezhenar, Inna (JH)               2:36.98

  5. Jenkins, Dehja (JH)               2:40.83

  6. Guzman, Chrystal (JH)            2:42.05

  7. Corbin, Hannah (NH)              2:44.98

  9. Giron, Dina (NH)                    2:47.92

11. Wiseman, Sarah (NH)             2:53.88

12. Jackson, Dezare (NH)             2:56.24

16. Rivera-Nunez, Axia (NH)          3:01.57

19. Caudill, Olivia (NH)                 3:06.92

21. Ostreicher, Selina (NH)           3:09.47

22. Timberlake, Tatianna (NH)       3:14.59

Girls' 1,600-Meter Run

  3. Wiseman, Sarah (NH)             5:55.26

  4. Haebig, Molly (JH)                 6:08.55

  5. Gilbert, Katie (NH)                 6:10.77

  6. Arel, Kaitlyn (JH)                   6:14.98

10. Jackson, Dezare (NH)             6:34.91

11. King, Rachelle (NH)                6:34.97

14. Caudill, Olivia (NH)                 7:10.39

15. Timberlake, Tatianna (NH)       7:13.92

17. Sheetz, Ashley (NH)               7:30.16

18. Jackson, Kiara (NH)               7:42.86

Girls' 3,200-Meter Run

  2. Core, Carlie (JH)                  13:06.94

  3. Arel, Kaitlyn (JH)                  13:07.95

  5. Gilbert, Katie (NH)               13:38.26

  6. Emdee, Molly (NH)               14:37.00

  7. King, Rachelle (NH)              15:12.59

Girls' 100-Meter Hurdles

  1. Gray, Kianna (NH)                    15.39

  2. Gill, Regene (NH)                     16.47

  4. King, Tori (NH)                        17.80

  5. Carter, Jasmine (JH)                 17.83

  7. Edmunds, Brianna (NH)             19.69

Girls' 300-Meter Hurdles

  2. Shelby, Alexis (NH)                   49.19

  4. Carter, Jasmine (JH)                 51.46

  6. King, Tori (NH)                        52.21

  8. Edmunds, Brianna (NH)             54.31

Girls' 400-Meter Relay

  1. North Hardin                           48.49

Jenkins, Tamara                Graves, Raven

Gray, Khadija                     Byrd, Jazmine

  3. North Hardin B                        53.67

Names not available

  4. John Hardin                            53.77

Malloy, Latisha                  Jenkins, Imoni

Jones, J'Anna            Washington, Shiann

Girls' 800-Meter Relay

  1. North Hardin                         1:44.45

Gray, Kianna                        Gill, Regene

Graves, Raven                   Byrd, Jazmine

  4. John Hardin                          1:53.98

Malloy, Latisha                   Canada, Sara

Dickerson, Zantori      Washington, Shiann

  5. North Hardin B                      1:55.01

Cobb, Cherice               Stephens, Razjay

Mahone, Daevion                      Unknown

Girls' 1,600-Meter Relay

  2. North Hardin                         4:15.89

Jenkins, Tamara                 Byrd, Jazmine

Shelby, Alexis                    Shufelt, Jillian

  3. John Hardin                          4:17.15

Dickerson, Zantori             Bezhenar, Inna

Canada, Sara                    Jones, J'Anna

Girls' 3,200-Meter Relay

  1. North Hardin                       10:34.32

Corbin, Hannah                      Giron, Dina

Shelby, Alexis                    Shufelt, Jillian

  2. John Hardin                        10:52.25

Bezhenar, Inna              Guzman, Chrystal

Canada, Sara                     Haebig, Molly

  3. North Hardin B                    11:18.94

Jackson, Dezre                   Emdee, Molly

King, Rachelle                Reed, Lashauna

Girls' High Jump

  1. Roberts, Chanel (NH)             5-00.00

  3. Sumler, Deidra (NH)               4-02.00

Girls' Pole Vault

  3. Ester, Brittany (NH)                7-00.00

  4. King, Tori (NH)                      6-00.00

Girls' Long Jump

  3. Taft, Domeneque (NH)          15-03.50

  5. Graves, Raven (NH)              14-06.25

  6. Wiley, Kymberley (JH)            14-05.50

  7. Pass, Zakayshia (NH)           14-02.50

13. Gilmore, Emily (JH)                13-00.00

16. Wilson, Jasmine (NH)            11-04.00

Girls' Triple Jump

  2. Byrd, Jazmine (NH)               32-10.00

Girls' Shot Put

  1. Roberts, Chanel (NH)           37-02.50

  3. Witherspoon, Cortessa (NH)  33-04.50

  7. Pettell, Paige (NH)                28-00.00

11. Hopkins, Courtney (NH)         19-00.00

Girls' Discus Throw

  1. Pettell, Paige (NH)                  101-05

Boys' 100-Meter Dash

  1. Johnson, Trevon (NH)               11.31

  4. Dobbins, Vincent (NH)               11.60

  6. Oxendine, Kirk (NH)                  11.88

  7. Taylor, Thomas (JH)                 11.96

  9. Wiley, Paxton (NH)                    12.03

12. Raj, Hunter (NH)                      12.16

13. Wright, Doug (NH)                    12.18

15. O'Bryant, Johnathan (NH)          12.22

16. Marlin, Martin (NH)                   12.31

17. Bryant, James (NH)                  12.31

18. Graves, Taven (NH)                  12.32

27. Roberts, Davon (NH)                 12.82

29. Bankhead, Isaiah (NH)              12.92

33. Piernas, Eric (JH)                      13.07

Boys' 200-Meter Dash

  1. Oxendine, Kirk (NH)                  23.22

  3. Dyer, Kevin (NH)                      23.64

  7. Dobbins, Vincent (NH)               24.23

  9. O'Bryant, Johnathan (NH)          24.56

15. Raj, Hunter (NH)                      25.01

17. Wright, Doug (NH)                    25.07

21. Adams, Levonte (NH)                25.31

24. Roberts, Davon (NH)                 25.44

25. Smith, Devonte (JH)                  25.46

27. Edwards, Isaiah (NH)                25.68

28. Marlin, Martin (NH)                   25.78

29. Piernas, Eric (JH)                      25.80

30. Adams, Devonte (NH)                25.81

31. Holt, Dominique (NH)                26.21

32. Walters, Darius (NH)                 26.23

33. Bankhead, Isaiah (NH)              26.24

36. Henning, Thomas (NH)              26.79

Boys' 400-Meter Dash

  1. Packer, Stevie (NH)                  51.34

  3. O'Bryant, Johnathan (NH)          53.39

  4. Sessions, Darius (JH)               53.80

  6. Taylor, Thomas (JH)                 54.61

13. Pitre, James (NH)                     56.76

16. Adams, Levonte (NH)                57.87

19. Adams, Devonte (NH)                59.13

21. Walters, Darius (NH)                 59.38

23. Stepfanko, Jacob (NH)           1:00.11

29. Crittenden, Tyrese (NH)          1:08.08

Boys' 800-Meter Run

  2. Terrell, Marcus (NH)               2:01.55

  4. Breeds, Tyler (NH)                 2:01.72

  6. Wright, Christian (CH)            2:03.18

  8. Boulware, Johannesburg (JH)  2:09.06

10. Stewart, Adrian (JH)               2:11.14

11. Cooper, Jackson (CH)            2:11.90

12. Crittenden, Juwan (NH)           2:13.80

23. Moody, Trevone (NH)              2:41.61

25. Dewey, Jesse (NH)                2:49.93

26. Crittenden, Tyrese (NH)          2:50.64

Boys' 1,600-Meter Run

  3. Price, Michael (CH)                4:34.74

  4. Breeds, Tyler (NH)                 4:42.21

  5. Rupp, Robert (NH)                 4:45.36

  6. Ignas, Brandon (NH)              4:48.24

  7. Boulware, Johannesburg (JH)  4:57.09

  8. Cruz, Darren (JH)                  5:12.34

17. Dewey, Jesse (NH)                5:57.28

Boys' 3,200-Meter Run

  1. Ignas, Brandon (NH)            10:12.39

  3. Rupp, Robert (NH)               10:24.04

  4. Sandidge, Adam (LC)           10:33.85

  5. Boulware, Raleigh (JH)         10:46.76

  6. Kotarski, Michael (JH)          11:13.17

  7. Wall, Eli (NH)                       11:15.66

  8. Murrell, Alex (NH)                 11:24.20

  9. Morgan, Andrew (NH)           11:29.70

12. Carr, Zach (NH)                   12:06.00

13. Rivera, Jio (NH)                   12:15.37

14. Reif, Jesse (NH)                  12:31.44

Boys' 110-Meter Hurdles

  2. Meers, Bryce (NH)                    15.35

  7. Wiley, Paxton (NH)                    17.65

Boys' 300-Meter Hurdles

  2. Meers, Bryce (NH)                    41.65

  9. Marlin, Martin (NH)                   46.32

14. Wiley, Paxton (NH)                    56.49

Boys' 400-Meter Relay

  1. North Hardin                           43.52

Johnson, Trevon                    Dyer, Kevin

Dobbins, Vincent                 Meers, Bryce

  5. North Hardin B                        47.12

Graves, Taven                     Wright, Doug

Marlin, Martin                   Walters, Darius

  8. John Hardin                            47.97

Piernas, Eric                Holloway, Houston

Hatcher, Greg                  Smith, Devonte

11. North Hardin B                         59.40

Hampton, A.J.               Hughes, Matthew

Not Available                       Not Available

12. North Hardin C                      1:01.15

Williams, Malik                     Callens, Eric

Not Available                       Not Available

Boys' 800-Meter Relay

  1. North Hardin                         1:32.06

Meers, Bryce                  Johnson, Trevon

O'Bryant, Johnathan           Packer, Stevie

  2. John Hardin                          1:34.41

Wilson, Trevoris                Taylor, Thomas

Sessions, Darius         Holloway, Houston

  8. North Hardin B                      1:41.70

Bankhead, Isaiah                 Wright, Doug

Walters, Darius                  Graves, Taven

Boys' 1,600-Meter Relay

  1. North Hardin                         3:34.73

Dyer, Kevin                    Johnson, Trevon

Terrell, Marcus                  Packer, Stevie

  3. John Hardin                          3:39.12

Boulware, Johannesburg    Taylor, Thomas

Sessions, Darius              Stewart, Adrian

  6. North Hardin B                      3:50.48

Adams, Devonte                  Wright, Doug

Adams, Levonte              Morgan, Andrew

Boys' 3,200-Meter Relay

  1. North Hardin                         8:18.80

Terrell, Marcus             Crittenden, Juwan

Breeds, Tyler                    Packer, Stevie

  2. Central Hardin                      8:34.68

Price, Michael                         Price, Josh

Wright, Christian             Cooper, Jackson

  3. John Hardin                          8:45.29

Boulware, Johannesburg   Wilson, Trevoris

Stewart, Adrian                    Cruz, Darren

  5. North Hardin B                      9:18.28

Adams, Devonte              Adams, Levonte

Rivera, Jio                      Holt, Dominique

  8. John Hardin B                       9:52.68

Cloutier, Michael            Kotarski, Michael

Randall, Marcell                   Lee, Zachary

Boys' High Jump

  1. Cooper, Dimitri (JH)                5-10.00

  2. Oxendine, Kirk (NH)               5-10.00

  3. Raj, Hunter (NH)                    5-10.00

10. Roberts, Davon (NH)              5-00.00

Boys' Pole Vault

  1. Morales, C.J. (NH)               12-06.00

  2. Parker, Antonio (NH)             12-06.00

  8. Stepfanko, Jacob (NH)          10-00.00

Boys' Long Jump

  1. Holloway, Houston (JH)         20-00.00

  2. Dyer, Kevin (NH)                  19-03.50

  5. Pitre, James (NH)                 17-06.00

  6. Graves, Taven (NH)              16-11.00

14. Henning, Thomas (NH)          15-10.50

Boys' Triple Jump

  1. Gordon, Neshaun (NH)          41-06.00

  2. Woodruff, Dontre (NH)          40-06.00

  5. Henning, Thomas (NH)          39-00.00

Boys' Shot Put

  2. Hampton, A.J. (NH)              43-09.00

  3. Hughes, Matthew (NH)          42-09.00

  5. Hatcher, Greg (JH)               40-11.50

  8. Williams, Malcolm (NH)          38-08.00

  9. Diggs, Maurice (NH)             37-05.00

15. Miller, Michael (NH)               34-05.00

16. Thompson, Patrick (NH)         32-09.00

Boys' Discus Throw

  4. Gould, Griffin (NH)                  102-03

11. Williams, Malik (NH)                  84-02

12. Callens, Eric (NH)                     84-01

15. Holloway, Houston (JH)              66-04