.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

PREP TRACK ROUNDUP: Thursday's, Friday's Results (05/04)

-A A +A

TRACK & FIELD

PREP

THURSDAY’S RESULTS

BARDSTOWN INVITATIONAL

Team Results

Girls (15 Teams)

  1. Elizabethtown (E)               107

  3. John Hardin (JH)                  79

  4. Fort Knox (FK)                     77

Boys (13 Teams)

  2. Fort Knox (FK)                   134

  3. Elizabethtown (E)           117.50

Individual Results

Girls’ 100-Meter Dash

  8. Bryant, Kasha (FK)          13.77

  9. Braham, Aaliyah (FK)        13.81

17. Brown, Carlitta (JH)          14.58

21. Jackson, Imani (JH)          15.11

21. Mitchell, Chany’a (E)        15.11

25. Adams, Kyleigh (E)           15.27

26. Porter, Alexis (E)              15.36

34. Evans, Amirr (E)               18.73

Girls’ 200-Meter Dash

  2. Nall, Bailey (E)                27.13

  4. Smith, Miriam (FK)           27.52

  6. Smith, Tianna (E)            28.01

  7. Reed, Zinaija (JH)            28.43

  9. Braham, Aaliyah (FK)        29.31

10. Savoy, Starr (JH)             29.70

19. Porter, Alexis (E)              31.96

24. Duplessis, Kate (E)          37.06

Girls’ 400-Meter Dash

  5. McCray, Joanna (FK)     1:07.13

  6. Nuccitelli, Jordan (E)      1:07.57

  8. Evans, Amirr (E)            1:07.73

10. Smith, Miriam (FK)         1:09.86

12. Jones, J’Anna (JH)        1:12.27

Girls’ 800-Meter Run

  1. Dickerson, Zantori (JH)  2:28.28

  2. Ratliff, Claire (E)           2:30.31

  3. Guzman, Chrystal (JH)   2:33.93

  7. Jackson, Vanessa (FK)  2:39.42

  8. Jackson, Sophia (JH)    2:40.65

10. Kiphuth, Emily (FK)        2:46.23

17. Bailey, Jazmine (E)        3:20.95

21. Thomas, Elizabeth (E)    3:30.54

Girls’ 1,600-Meter Run

  3. Smith, Tatiana (FK)       5:48.27

  6. Kersey, Nina (JH)         6:14.26

  7. Atkins, Allyson (JH)       6:14.96

  9. Brown, Shannon (FK)    6:25.41

14. Miller, Lauren (E)          6:51.40

Girls’ 3,200-Meter Run

  3. Smith, Tatiana (FK)     12:31.61

  4. Arel, Kaitlyn (JH)         12:40.89

  7. Whitaker, Katana (JH)  13:42.85

  8. Grogan, Jenna (JH)     13:43.77

  9. Miller, Lauren (E)        13:50.14

10. Kiphuth, Claire (FK)     14:59.96

11. Hornback, Chelsea (E)15:01.50

Girls’ 100-Meter Hurdles

  1. Reed, Zinaija (JH)            17.88

  2. Kuklinski, Taylor (E)         17.95

  7. Freeman, Aubrey (FK)       20.35

  9. Pepper, Anna Cecile (E)    20.95

10. Love, Justus (E)              22.04

13. Ocasio, Tierra (FK)           22.67

Girls’ 300-Meter Hurdles

  1. Kuklinski, Taylor (E)         53.41

  5. Freeman, Aubrey (FK)       56.90

  9. Cusick, Celia (E)             58.25

12. Ocasio, Tierra (FK)        1:00.85

13. Love, Justus (E)           1:01.57

Girls’ 400-Meter Relay

  1. John Hardin                    52.93

Jackson, Tyra        Wiley, Kymberley

Savoy, Starr               Reed, Zinaija

  2. Fort Knox                       54.10

Braham, Aaliyah        Bryant, Kasha

Williams, Dominique  Kiphuth, Claire

  7. Elizabethtown               1:00.09

Dornan, Teychiana   Adams, Kyleigh

Atcher, CourtneyPepper, Anna Cecile

  9. Elizabethtown               1:00.80

Porter, Alexis        Mitchell, Chany’a

Horton, Raven            Evans, Ahjani

Girls’ 800-Meter Relay

  2. Elizabethtown               1:51.38

Kuklinski, Taylor            Nall, Bailey

Nuccitelli, Jordan        Smith, Tianna

  4. Fort Knox                    1:55.68

Smith, Miriam           Bryant, Kasha

Benning, Kyrah  Williams, Dominique

10. Elizabethtown               2:10.49

Porter, Alexis        Mitchell, Chany’a

Evans, Ahjani        Woodring, Allison

Girls’ 1,600-Meter Relay

  2. Elizabethtown               4:18.65

Smith, Tianna              Evans, Amirr

Nuccitelli, Jordan         Ratliff, Claire

  4. Fort Knox                    4:36.67

McCray, Joanna         Smith, Miriam

Kiphuth, Emily     Jackson, Vanessa

  5. John Hardin                 4:41.64

Jones, J’Anna           Jackson, Tyra

Brown, Carlitta         Jackson, Imani

  8. Elizabethtown               4:49.73

Horton, Raven            Love, Justus

Cusick, Celia          Garner, Brianna

Girls’ 3,200-Meter Relay

  1. John Hardin               10:16.12

Dickerson, ZantoriGuzman, Chrystal

Canada, Sara        Jackson, Sophia

  3. Elizabethtown             10:26.84

Smith, Tianna        Godfrey, Hannah

Kingery, Savannah      Ratliff, Claire

  4. Fort Knox                   11:00.40

Kiphuth, Emily           Smith, Monica

Smith, Tatiana     Jackson, Vanessa

  9. Elizabethtown             13:42.42

Zeller, Kaley        Thomas, Elizabeth

Bailey, Jazmine           Bean, Sarah

Girls’ High Jump

  6. Huff, Darien (E)                 4-06

  8. Kiphuth, Emily (FK)            4-06

10. Sherrard, Molly (E)             4-02

XX. Gregory, Leia (E)               4-06

Girls’ Pole Vault

  4. Reding, Abigail (E)             6-00

  5. Jackson, Vanessa (FK)       5-06

Girls’ Long Jump

  1. Huff, Darien (E)               15-02

  2. Wiley, Kymberley (JH)       15-02

  5. Bryant, Kasha (FK)          14-08

12. Williams, Sierra (FK)     13-02.25

13. Williams, Dominique (FK)12-10.50

16. Jackson, Tyra (JH)           11-06

Girls’ Triple Jump

  2. Huff, Darien (E)               31-09

  5. Smith, Miriam (FK)       29-03.50

  7. Eliassen, Kristen (FK)  27-03.50

10. Sherrard, Molly (E)       24-00.50

12. Garner, Brianna (E)      22-08.25

Girls’ Shot Put

  3. Legaspi, Alexis (JH)         29-08

  4. Akukwe, Ngozi (E)            29-04

  5. Drummer-Chaney, Taya (FK)27-02

  9. Her, Kalin (FK)            24-06.50

11. Dennis, Justina (JH)         23-01

19. Arias, Candela (E)            15-07

Girls’ Discus Throw

  1. Akukwe, Ngozi (E)          108-07

  4. Her, Kalin (FK)                89-07

  8. Legaspi, Alexis (JH)         70-00

13. Hargan, Anna (E)             59-00

18. Dennis, Justina (JH)         55-00

19. Fluharty, Haley (FK)          54-00

20. Arias, Candela (E)            52-05

Boys’ 100-Meter Dash

  1. Saunders, Khari (FK)       11.03

  2. James, Kasaun (FK)        11.38

  3. Elder, Daniel (E)              11.90

  9. Nichols, Kendall (E)         12.30

24. Richards, Vaden (E)         13.52

27. Cockerham, Jordan (E)     14.34

Boys’ 200-Meter Dash

  1. Saunders, Khari (FK)       22.24

  2. James, Kasaun (FK)        22.25

12. Nichols, Kendall (E)          25.43

20. Richards, Vaden (E)         28.41

Boys’ 400-Meter Dash

  1. Saunders, Khari (FK)       50.51

  4. Kiphuth, Adam (FK)          54.28

  9. Owens, Christopher (E)    56.19

12. Hogan, Deante (E)           57.54

Boys’ 800-Meter Run

  1. Warden, Chas (E)         2:02.81

  4. Thackrey, Richard (FK)   2:05.71

  5. Johnson, Redmond (FK)2:07.86

16. Dvorjak, Jacob (E)         2:20.12

20. Ennis, Christian (E)       2:38.73

22. Breunig, Jake (E)          2:42.50

Boys’ 1,600-Meter Run

  6. Warden, Chas (E)         4:51.58

13. McAnally, Adam (E)        5:13.45

17. Martineau, Austin (FK)   5:23.61

18. Johnson, Raymon (FK)   5:24.45

22. Ennis, Christian (E)       5:47.31

Boys’ 3,200-Meter Run

  9. Martineau, Austin (FK)12:10.26

10. Duwe, Konnor (E)        12:14.51

Boys’ 110-Meter Hurdles

  2. Washington, James (E)     16.65

  6. Mitchell, D’Andre (FK)       20.91

  8. Rodriguez, George (FK)    21.72

Boys’ 300-Meter Hurdles

  1. Washington, James (E)     41.33

  4. Mitchell, D’Andre (FK)       45.46

  7. James, Tarik (FK)            50.68

Boys’ 400-Meter Relay

  1. Fort Knox                       46.26

May, Will                     Felder, Larry

Rodriguez, George   James, Kasaun

  6. Elizabethtown                 49.26

Elder, Daniel        Manning, Quinton

Nichols, Kendall          Williams, Guy

10. Elizabethtown                  54.79

Cockerham, JustinCockerham, Jordan

Dornan, NyrhobiMuhammed, Abdifatah

Boys’ 800-Meter Relay

  1. Fort Knox                    1:33.92

Mitchell, D’Andre       Turner, Alonzo

Rodriguez, George   Santiago, Alhec

  4. Elizabethtown               1:38.18

Elder, Daniel            Hogan, Deante

Owens, ChristopherNichols, Kendall

10. Elizabethtown               1:56.17

Cockerham, JordanCockerham, Justin

Muhammed, AbdifatahMcCall, Jace-Malik

Boys’ 1,600-Meter Relay

  2. Fort Knox                    3:45.44

Kiphuth, Adam             Blanco, Tier

Thompson, Michael      Not Available

  6. Elizabethtown               3:58.07

Owens, Christopher  Hogan, Deante

Washington, James        Royal, J.R.

Boys’ 3,200-Meter Relay

  2. Fort Knox                    8:47.27

Kiphuth, Adam     Thackrey, Richard

Johnson, RedmondJohnson, Raymon

  7. Elizabethtown               9:31.45

Warden, Chas         McAnally, Adam

Dvorjak, Jacob       Oestreicher, Alex

12. Elizabethtown             11:29.95

Breunig, Jake           Duwe, Konnor

Ennis, Christian      Hatfield, Connor

Boys’ High Jump

  1. Royal, J.R. (E)                  6-04

  3. Williams, Guy (E)               5-10

  4. Washington, James (E)       5-10

  9. Turner, Alonzo (FK)            5-06

13. Dornan, Nyrhobi (E)            5-04

15. Thompson, Michael (FK)      5-00

Boys’ Pole Vault

  6. Doolittle, Michael (E)          9-06

  8. Duncan, Christian (E)         9-06

10. Larrington, Bradley (E)        9-00

10. Pellegrino, Cameron (FK)     9-00

12. Humphrey, Kaleb (E)          8-06

Boys’ Long Jump

  1. James, Kasaun (FK)    20-05.75

  3. Elder, Daniel (E)          19-06.25

  5. Royal, J.R. (E)            18-07.50

  6. Turner, Alonzo (FK)          18-06

  8. Dornan, Nyrhobi (E)          18-04

10. Santiago, Alhec (FK)     17-09.25

15. Williams, Guy (E)              16-09

Boys’ Triple Jump

  2. Royal, J.R. (E)            40-08.25

  4. Williams, Guy (E)         38-05.25

  7. Turner, Alonzo (FK)          37-00

  8. Dornan, Nyrhobi (E)          36-10

10. Santiago, Alhec (FK)     36-00.25

12. Marshall, Trevon (E)     35-04.50

Boys’ Shot Put

  2. Wiley, Desmond (E)      41-05.50

  3. Stokan, Deuce (E)           41-00

  6. Kiphuth, Troy (FK)            37-04

  7. Escoffery, Elijah (FK)        35-11

20. McDougle, Ethan (E)         30-02

23. Barfield, Sean (E)            29-03

29. Merryweather, Bryan (E)    27-08

Boys’ Discus Throw

  3. Kiphuth, Troy (FK)          102-07

  6. Stokan, Deuce (E)           97-10

  7. Metcalfe, Logan (E)          93-06

17. Chadwick, Evan (E)           80-09

22. Franchesi, Angel (FK)        77-00

23. Merryweather, Bryan (E)    75-08

24. Roederer, Jackson (E)      75-01

OLDHAM COUNTY SUNDOWN  INVITATIONAL

Team Results

Girls (19 Teams)

12. Meade County (MC)              18

Boys (22 Teams)

12. Meade County (MC)              19

Individual Results

Girls’ 1-Mile Run

  2. Fabel, Danielle (MC)      5:51.46

11. Neal, Kaylea (MC)         6:03.66

Boys’ 1-Mile Run

  1. Morales, Joseph (MC)   4:56.01

  6. Strobel, Evan (MC)        5:04.86

Girls’ 100-Meter Hurdles

  7. Scott, Hayle (MC)            22.26

Girls’ 3,200-Meter Relay

10. Meade County            11:21.03

Shereyk, Hollie        Shereyk, Jenna

Shirkey, Felicity   Powers, Mary Kate

Boys’ 3,200-Meter Relay

  7. Meade County              8:52.35

Kapalungan, Nick     Knott, Stephen

Morales, Joseph         Strobel, Evan

Girls’ 100-Meter Hurdles

15. Wayne, Jordyn (MC)         19.38

Boys’ 110-Meter Hurdles

10. Butler, Lucas (MC)           18.67

Boys’ 800-Meter Relay

10. Meade County              1:38.10

Melchor, Alec              Senn, Rickey

O’Brien, Nick          Morales, William

16. Boys’ 1-Mile Run

  5. Kapalungan, Geo (MC)  4:46.31

Girls’ 400-Meter Relay

15. Meade County                 57.66

Knott, Taryne        Lowden, Isabelle

McCulloch, Rachel     Wayne, Jordyn

Boys’ 400-Meter Relay

11. Meade County                 47.10

Lasley, Joseph           Senn, Rickey

O’Brien, Nick          Morales, William

Boys’ 400-Meter Dash

15. Woods, Jonathan (MC)     55.76

Boys’ 300-Meter Hurdles

 9. Butler, Lucas (MC)           44.55

Boys’ 800-Meter Run

15. Kapalungan, Nick (MC)  2:14.09

Boys’ 200-Meter Dash

14. Woods, Jonathan (MC)     25.27

Girls’ 3,200-Meter Run

  7. King, Hannah (MC)      12:11.57

13. Mullenix, Halle (MC)     13:03.18

Boys’ 3,200-Meter Run

  8. Howard, Jonathan (MC)10:29.79

Girls’ 1,600-Meter Relay

  6. Meade County              4:40.61

Keller, Suzanne           Neal, Alyssa

Ray, Micaela      Shannon, Elizabeth

Boys’ 1,600-Meter Relay

  6. Meade County              3:43.88

Amaya, Jonnathan         Butler, Levi

Woods, Jonathan        Melchor, Alec

Girls’ Long Jump

  5. Williams, Shonte (MC)  15-02.50

Boys’ Long Jump

  5. O’Brien, Nick (MC)       18-06.75

Girls’ Triple Jump

  4. Williams, Shonte (MC)  32-10.50

Boys’ Triple Jump

  4. O’Brien, Nick (MC)       39-04.75

Girls’ Discus Throw

  5. Ogburn, Alicia (MC)          90-03

40. Boys’ Discus Throw

10. Rice, Richard (MC)           101-0

19. Kinney, John (MC)           65-09.

FRIDAY’S RESULTS

CARL DEATON CLASSIC

Team Results

Girls (12 Teams)

  2. LaRue County (LC)             104

Boys (12 Teams)

  9. LaRue County (LC)              27

Individual Results

Girls’ 100-Meter Dash

  7. Garcia, Gabriela (LC)        14.54

12. Price, Courtni (LC)           14.83

Girls’ 200-Meter Dash

  7. Rigdon, Jackie (LC)         30.74

  9. Cady, Katie (LC)             31.58

Girls’ 400-Meter Dash

  3. Durbin, Kristina (LC)        67.26

Girls’ 800-Meter Run

  1. Thomas, Nichole (LC)    2:48.90

  5. Mullins, Natalie (LC)      2:55.61

Girls’ 1,600-Meter Run

  1. Durbin, Kristina (LC)     5:52.46

Girls’ 300-Meter Hurdles

  3. Brewer, Amanda (LC)       56.58

Girls’ 400-Meter Relay

  2. LaRue County                 56.36

Lindsey, Meredith    Garcia, Gabriela

Price, Courtni           Rigdon, Jackie

Girls’ 800-Meter Relay

  3. LaRue County              1:58.44

Rigdon, Jackie           Price, Courtni

Garcia, Gabriela            Cady, Katie

Girls’ 1,600-Meter Relay

  2. LaRue County              4:41.90

Brewer, Amanda     Thomas, Nichole

Ward, Hattie           Durbin, Kristina

Girls’ 3,200-Meter Relay

  1. LaRue County                 11:15

Mullins, Natalie       Durbin, Kristina

Brewer, Amanda     Thomas, Nichole

Girls’ High Jump

  2. Lindsey, Meredith (LC)       4-08

  6. Price, Courtni (LC)             4-02

Girls’ Long Jump

  2. Cady, Katie (LC)              14-03

  7. Cadie, Sarah (LC)       11-05.50

Girls’ Triple Jump

  3. Thomas, Nichole (LC)       27-11

  4. Cady, Katie (LC)         27-03.50

Girls’ Shot Put

15. Redmon, Scarlett (LC)  17-04.25

16. Williams, Misty (LC)      17-00.50

Girls’ Discus Throw

  9. Weathers, Kanasia (LC)    62-01

15. Vinson, Morgan (LC)         48-10

Boys’ 100-Meter Dash

  7. Merryman, Blake (LC)      12.23

14. Edlin, Kyle (LC)               12.77

Boys’ 200-Meter Dash

11. Edlin, Kyle (LC)               26.68

Boys’ 400-Meter Dash

  1. Young, Randy (LC)          54.77

  4. Wallace, Trevor (LC)         56.85

Boys’ 800-Meter Run

  3. Massie, Jaylen (LC)      2:17.70

Boys’ 3,200-Meter Run

  8. Cecil, Jake (LC)          12:24.54

Boys’ 300-Meter Hurdles

  8. Merryman, Blake (LC)      51.32

Boys’ 400-Meter Relay

  7. LaRue County                 50.44

Edlin, Kyle               Massie, Jaylen

Thomas, Hunter       Wallace, Trevor

Boys’ Long Jump

17. Wallace, Trevor (LC)     15-05.25

Boys’ Triple Jump

  9. Merryman, Blake (LC)  30-08.50

Boys’ Shot Put

16. Eli, Royalty (LC)               31-11

18. Hornung, Zachary (LC)  29-06.50

Boys’ Discus Throw

15. Hornung, Zachary (LC)      90-08

17. Sanders, Norman (LC)      78-10

GREAT GATOR INVITATIONAL

Team Results

Girls (17 Teams)

  5. Central Hardin (CH)              47

Boys (15 Teams)

  6. Central Hardin (CH)              67

Individual Results

Girls’ 100-Meter Dash

15. Price, Ravein (CH)            14.10

Girls’ 200-Meter Dash

  8. Mercado, Ashlie (CH)       28.06

18. Price, Ravein (CH)            30.05

Girls’ 400-Meter Dash

  2. Mercado, Ashlie (CH)     1:01.92

16. Price, Ravein (CH)         1:10.87

Girls’ 800-Meter Run

  2. Pennington, Mackenzie (CH)2:24.59

13. Gage, Caitlin (CH)         2:46.19

Girls’ 1,600-Meter Run

10. Griswell, Sidney (CH)     6:12.04

18. Greiner, Mckinley (CH)   6:41.28

Girls’ 3,200-Meter Run

  4. Chandler, Abbie (CH)   12:47.45

Girls’ 100-Meter Hurdles

  2. Barnes, Aislynn (CH)        18.20

Girls’ 300-Meter Hurdles

  3. Dyrdek, Carly (CH)           54.85

Girls’ 3,200-Meter Relay

  4. Central Hardin            10:40.84

Gage, Caitlin          Chandler, Abbie

Mercado, AshliePennington, Mackenzie

Girls’ High Jump

  3. Dyrdek, Carly (CH)             4-08

Boys’ 100-Meter Dash

  6. Higdon-Burges, Alec (CH)  11.66

18. Deramos, Mason (CH)      12.10

Boys’ 400-Meter Dash

  8. Stone, Bram (CH)            56.44

Boys’ 800-Meter Run

  1. Wright, Christian (CH)    1:59.75

  7. Fischer, Matthew (CH)   2:10.64

Boys’ 1,600-Meter Run

  3. Cooper, Jackson (CH)   4:43.50

11. Quire, Patrick (CH)        5:04.99

Boys’ 3,200-Meter Run

  6. Anderson, Will (CH)     10:45.13

12. Quire, Patrick (CH)       11:10.87

Boys’ 110-Meter Hurdles

10. Kennedy, Eric (CH)           20.75

Boys’ 300-Meter Hurdles

11. Kennedy, Eric (CH)           52.18

12. Lamont, Dylan (CH)          52.32

Boys’ 400-Meter Relay

  3. Central Hardin                46.60

Higdon-Burges, AlecDeramos, Mason

Hart, Jeremiah            Stone, Bram

Boys’ 800-Meter Relay

  3. Central Hardin              1:34.54

Deramos, Mason    Wright, Christian

Higdon-Burges, Alec     Stone, Bram

Boys’ 1,600-Meter Relay

  3. Central Hardin              3:40.31

Stone, Bram          Wright, Christian

Fischer, MatthewHigdon-Burges, Alec

Boys’ 3,200-Meter Relay

  1. Central Hardin              8:27.30

Wright, Christian        Anderson, Will

Cooper, Jackson    Fischer, Matthew

Boys’ High Jump

13. Fischer, Matthew (CH)        5-00

Boys’ Long Jump

16. Durham, Marcus (CH)   15-05.25

Boys’ Triple Jump

15. Crawford, Dylan (CH)    34-05.75

Boys’ Shot Put

  1. Hall, Michael (CH)        53-11.50

10. Hodges, James (CH)    35-04.75

Boys’ Discus Throw

  5. Hall, Michael (CH)          110-04

12. Hodges, James (CH)        92-01

KENTUCKYDREAM MILE

Individual Results

Boys’ 1-Mile Run

12. Sandidge, Adam (LC)     4:28.84